Novinky

Boli sme na Výjazde dobrovoľníkov v útulku pre ľudí bez domova

V sobotu sa partia ochotných dobrovoľníkov vybrala na Výjazd dobrovoľníkov do Útulku - Štart v Žiline. Výjazd iniciovalo Žilinské dobrovoľnícke centrum. Prostredníctvom webového portálu zmeňme.to sa do ponuky prihlásilo a prišlo 15 dobrovoľníkov. Tí boli ochotní pomáhať a venovať kúsok zo svojho víkendu ľuďom v útulku. Bola to pestrá zostava ľudí zo Žiliny a jej okolia, tiež Námestova, Trstenej a ich blízkeho, aj vzdialeného okolia.

V Útulku Štart nás privítalo asi 50 zverencov s ich vychovávateľkou, ktorá nás predstavila a priblížila nám toto miesto - ako funguje a čo vlastne toto miesto znamená. Veľmi ma oslovilo vysvetlenie slova útulok, pretože mnohí ľudia majú predsudky voči tomuto slovu, no vychovávateľka nám ukázala slovo “útulok” v úplne inom svetle - ako slovo, ktoré má pôvod v slove “pritúliť”, načo útulky slúžili už od dávna.

Dobrovoľníci boli veľmi povzbudení myšlienkou návštevy ľudí z ulice, ktorí sa dostali do útulku. Stretnutie s nimi a rozhovory o ich životných príbehoch a prežívaní na tomto mieste zmenili pohľad dobrovoľníkov na ľudí z ulice. Mali tak možnosť spoločného rozhovoru, obeda, ale aj spoločného času pri práci. A naším povzbudením boli aj slová vychovávateľky, podľa ktorej boli ich zverenci veľmi radi, že im sobotný čas spestrila prítomnosť našich dobrovoľníkov.

Sleduj portál Zmeňme.to a zapoj sa aj ty do ďalších dobrovoľníckych príležitostí.

späť na zoznam