Novinky

Týždeň dobrovoľníctva 2019 bol plný lásky

V septembri od 16.9. - 19.9.2019 sa na celom Slovensku opäť spustila lavína dobrých skutkov. Dobrovoľníci dokazovali v rôznych sférach, že majú nielen srdce, ale i ruky zo zlata. V našom žilinskom kraji sme mali veľmi kreatívne aktivity, ktoré boli zamerané na priateľské návštevy seniorov i zdravotne znevýhodnených. Dobrovoľníci dokázali, že im nie je ľahostajný život starších a znevýhodnených ľudí v ich okolí. Mnohí neváhali, prišli a darovali svoj drahocenný čas tým, ktorí sa im odvďačili tisíckrát milým úsmevom a slovami vďaky. Dobrovoľníci navštívili klientov v sociálnych zariadeniach, kde hrali spolu rôzne spoločenské a športové hry, rozprávali si príbehy a na záver ich zobrali na prechádzku po meste či obci. Zorganizovala sa aj aktivita pod názvom - „kulinoterapia", pri ktorej dobrovoľníci pomáhali napiecť sladké pochutinky klientkám sociálneho zariadenia v Zubrohlave.

 

    

„Dobrovoľníci spríjemnili dopoludnie i našim klientom v Centre sociálnych služieb v Liptovskom Mikuláši,“ hovorí sociálna pracovníčka Martina a dodáva, „v rámci kampane Týždeň dobrovoľníctva 2019 sme v našom zariadení - dňa 21.09.2019 pre klientov pripravili sobotné dopoludnie s dobrovoľníkmi. Navštívili nás aj mladé dámy z Oravy. Klienti si mohli vyskúšať jednoduché športové disciplíny a úlohy na precvičenie jemnej motoriky a myslenia. Príležitosť zapojiť sa využilo mnoho klientov. Popri týchto aktivitách bol aj priestor na rozhovory dobrovoľníkov s klientmi o ich živote. Niektorí z klientov si dokonca aj zatancovali. Počasie nám prialo, zúčastnení vyjadrili spokojnosť s touto aktivitou.“

 

                                 

Dobrovoľníčka Martinka, ktorá navštívila Domov sociálnych služieb v Oravskej Lesnej nám napísala: ,,Zúčastnila som sa návštevy Domova sociálnych služieb. Uvedomila som si, aké dôležité je pomáhať starým ľuďom, ktorí sú odkázaní na našu pomoc. Hlavne, keď nemajú niekoho, kto sa o nich postará. Potešila ma prechádzka a hry, ktoré sme podnikli. Rada pôjdem aj nabudúce, keď budem môcť.“

                                

 

Taktiež v Trstenej a v Dolnom Kubíne boli dobrovoľníci navštíviť starších a zdravotne znevýhodnených.

          

Do celoslovenskej kampane Týždeň dobrovoľníctva 2019 sa na Slovensku zapojilo dokopy 6846 ľudí a spolu dobrovoľníci nezištne odpracovali neuveriteľných 14513 dobrovoľníckych hodín. Týždeň dobrovoľníctva sme organizovali pod záštitou Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

V žilinskom kraji to bolo krásnych 278 dobrovoľníkov a pomáhali spolu 1156 hodín. V mene Žilinského dobrovoľníckeho centra ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa zapojili do Týždňa dobrovoľníctva 2019, za pomoc a vzájomnú spoluprácu, prostredníctvom ktorej sme spoločne dokázali, že DOBRO je v nás, s nami a medzi nami.

                             

 

 

späť na zoznam