Novinky

Čím by som chcela začať? Život je taký zaujímavý, nikdy neviete, kde budete pracovať alebo dobrovoľníčiť, akých rôznych ľudí na svojej ceste stretnete. Moje zoznámenie so Slovenskom sa začalo 28. augusta, keď som letela z Ríma do Poľska a mesto, ktoré som mala navštíviť, sa volalo Trstená. Je to malé, útulné mestečko na hranici s Poľskom. O Slovensku som predtým počula len veľmi málo, takže pre mňa to bola úplná novinka. Zamilovala som si prírodu, krásne kopce a stromy rôznych farieb a vzduch mi pripomínal momenty, keď som trávila čas na vidieku v Kazachstane. Som otvorená a flexibilná pri spoznávaní nových ľudí a veľmi ma inšpirovalo nové miesto a to, čo tu budem robiť. Spomínam si na večer, keď som sa vracala z Bratislavy domov a stretla som Lisu, ktorá je z Francúzska, a tiež prišla na ten istý projektu ako ja. Potom Angelina z Rumunska, ktorý bol vždy plný vtipov a otvorený voči ľuďom.

Náš koordinátor nám rozdeľoval povinnosti a vždy sa nám snažil pomôcť a podporiť nás, čo bolo na začiatku projektu veľmi dôležité. Ľudia v tejto organizácii sú veľmi inšpiratívne osobnosti, chcú prispieť k rozvoju spoločnosti tým, že ponúkajú veľa aktivít na rozvoj potenciálu detí a mladých.

Dvakrát do týždňa som bola v susednom meste Námestove. Som vďačná, že som tam pracovala, ľudia tam sa stali mojimi priateľmi, na ktorých som sa mohla obrátiť, keď som potrebovala poradiť, a i vďaka nim som sa naučila množstvo nových zručností, napr. s deťmi som sa naučila pliesť šály a rozvíjala som i ďalšie ručné práce. Moja skúsenosť zahŕňala ťažké aj príjemné chvíle, bolo pre mňa ťažké žiť tu, na malom mieste, nebola som na to zvyknutá. Koncom októbra sme boli na školení pre dobrovoľníkov, ktoré sa konalo v Poprade, trvalo päť dní, kde som sa dozvedela veľa nových informácií o rôznych organizáciách a poslaní dobrovoľníkov. Potom sme začali každý týždeň cestovať do všetkých krajín v okolí Slovenska, toto boli moje obľúbené chvíle, najmä keď som išla sama na 7-dňový výlet do Nemecka, Česka a Rakúska.

 

Naučila som sa prekonávať ťažkosti, ako aj pracovať na sebe a svojím spôsobom takto pozitívne ovplyvňovať ľudí okolo seba.

Gymnázium Slanica je jedným z miest, kde som mala to šťastie počas projektu pracovať. Môj deň sa začínal o 8:30 ráno a učila som mladých rôzneho veku. Nemyslím si, že by som to nazvala vyučovaním, chcela som im byť predovšetkým kamarátkou a priateľkou, diskutovať o rôznych témach v angličtine, robiť teambuildingové cvičenia, aby sa trieda zblížila. Verím, že som v niečom inšpirovala k zmene aspoň niektorých mladých v tejto škole. Navždy ostanú v mojom srdci.

Dobrovoľníctvo je, keď pomáhate a neočakávate niečo na oplátku. Zo srdca chcete, aby mladí vedeli po anglicky, pretože potom sa pred nimi otvoria nové možnosti a vy budete ich sprievodcom. Tu som naozaj pocítila, že zmena sa začína v nás, a ak chcete zmeniť svet k lepšiemu, tak buďte príkladom a začnite od seba.

Som nesmierne vďačná za 4 mesiace, ktoré som strávila na Slovensku, za všetkých ľudí, ktorí boli a stále sú súčasťou môjho života. Bola to nezabudnuteľná a príjemná skúsenosť a každému radím, aby sa stal dobrovoľníkom a vyskúšal si prácu v rôznych projektoch a aktivitách.

späť na zoznam