Novinky

Dobrovoľnícky výjazd – Čistenie okolia Oravskej priehrady

V poslednú júnovú sobotu 27.6.2020 naše Žilinské dobrovoľnícke centrum usporiadalo výjazd pod názvom Čistenie okolia Oravskej priehrady. Výjazd sme uskutočnili v spolupráci s poľovníkmi z Poľovnej spoločnosti Osada, ktorí dobre poznajú okolie. Tejto dobrovoľníckej aktivity sa zúčastnilo 15 dobrovoľníkov. 

Cesta na samotné miesto zberu bola celkom dlhá a terén bol i pre terénne autá náročný, ale všetko sme zvládli a hneď sme sa do pustili do práce. Prostredie bolo krásne, no tráva bola už v tomto ročnom období dosť vysoká. Dokonca najmladšia dobrovoľníčka, ktorá mala len 6 rokov sa nám v tej vysokej tráve skoro stratila. Hľadali sme sa len podľa mihotajúcich sa žltých vriec na odpadky, ale dobrá nálada všetkých zúčastnených nás povzbudzovala k vyzbieraniu čo najviac smetí. Zo začiatku sa nám nezdalo, že tam môže byť toľko odpadkov, a že každý môže naplniť svoje vrece.

 

Veľmi by ste sa divili, čo všetko sa dá v takom lese nájsť – od nádobiek z krémov, cez nádoby na pracie prášky, plastové a sklenené fľaše naplnené machom, až po žiarovky, tenisky, lopatu či stoličku. Človek sa nad tým až pozastaví, čo všetko sa vyhadzuje len tak voľne do prírody, ktorá si veru s takýmto nákladom neporadí, ale iba sa poraní. "Tie žiarovky ma fakt prekvapili, veď načo komu sú v lese žiarovky, keď tu má svetlo zadarmo", uvažovala dobrovoľníčka Maja. "Bola som fakt prekvapená, že niekto si v lese zabudne jednu tenisku či zahodí polovicu lopaty, pretože mu ju už netreba. Odteraz budem do lesa vždy brať aj vrecko na smeti, aby som prírodu takto odbremenila", povedala svoj zážitok dobrovoľníčka Janka. Každý priložil ruku k dielu a spoločne sme nazbierali 32 plných vriec odpadkov. Zvládli sme to za 3 hodiny. Následne poľovníci vrecia naložili do auta s vozíkom a spokojní a šťastní sme sa viezli naspäť do SINAJ CITY HUB v Trstenej, kde na nás už čakala odmena, ktorú nám v podobe výborného jedla pripravil Catering Dobre chutne.

                                     

"Verím, že sme aj takouto formou pomohli našej krásnej oravskej prírode a teší ma, že dobrovoľníctvo na Orave sa rozbieha aj v takejto podobe. Je potrebné viesť najmä mladú generáciu k čisteniu a separovaniu, pretože oni sú naša budúcnosť. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili túto akciu", hovorí Janka – koordinátorka Žilinského dobrovoľníckeho centra.

                                      

 

späť na zoznam