Novinky

Slováci pomáhali aj v čase pandémie. Po celom Slovensku prebehol Týždeň dobrovoľníctva.

Jesenný týždeň 16. - 22. september patril Týždňu dobrovoľníctva, do ktorého sa každoročne naprieč celým Slovenskom zapájajú desiatky organizácií, stovky dobrovoľníkov a spoločne tak vykonajú tisícky dobrých skutkov.

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku za netradičných podmienok už po 12-krát uskutočnila kampaň, ktorá dala komukoľvek príležitosť vyskúšať si dobrovoľnícku činnosť a priniesť dôkaz dobra do svojho okolia.

Celoslovenská kampaň Týždeň dobrovoľníctva sa skončila. Takmer dve stovky organizácií aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Výsledkom je, že 2778 dobrovoľníkov odpracovalo 7606,5 dobrovoľníckych hodín, čo pri prepočte na ekonomickú hodnotu práce znamená, že ľudia venovali Slovensku približne 34 000 € *.

Aj v Žilinskom kraji sa Týždeň dobrovoľníctva uskutočnil takmer v zaužívanej podobe, aj keď bezpečnostné opatrenia eliminovali aktivity so zapojením ohrozených skupín. V Žilinskom kraji spolu 307 dobrovoľníkov venovalo 1431 hodín svojho času. Ďalších 206 dobrovoľníkov bolo v kraji zapojených do podujatia Naše Mesto.

"Dobrovoľnícke aktivity, ktoré sa v Žilinskom kraji konali, boli prevažne zamerané na úpravu exteriérov, a teda na mnohých miestach sa z nich bude môcť tešiť aj verejnosť - vyčistená koľaj na úvraťovej železničke vo Vychylovke, sídliská v Kysuckom Novom Meste zatraktívnené nadrozernými spoločenskými hrami, upravená lipová alej M.R. Štefánika v Liptovskom Hrádku, vyčistený židovský cintorín v Trstenej, vyčistené nábrežia rieky Kysuce či lesík pri Oravskej priehrade, ale tiež skrášlené okolia mnohých ďalších centier a zariadení. Ďakujeme všetkým organizáciam a doborvoľníkom, ktorí sa zapojili a venovali svoj čas pre dobro svojho okolia," uviedla Michaela Ondríková, koordinátorka ŽDC. 

„Sme nadšení, že tradícia Týždňa dobrovoľníctva sa každý rok na Slovensku upevňuje, čo sa odráža aj na počte záujemcov, ktorí v ostatných rokoch výrazne narastá. O to viac sme radi, že sme napokon mohli Týždeň dobrovoľníctva zorganizovať aj v tomto neľahkom roku poznačenom pandémiou, kedy boli aktivity aj kapacity obmedzené. Opäť sa ale ukázalo, že solidarita Slovákom a Slovenkám nie je cudzia a chuť nezištne pomáhať je úprimná a veľká. Všetkým účastníkom a účastníčkam, ktorí sa napriek koronavírusu tohtoročných aktivít zúčastnili, ďakujeme,“ vyjadrila sa koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva Dominika Hradiská z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, ktorá je organizátorkou kampane.

Dobro sa dá a môže šíriť v každom čase. My sme radi, že v Žilinskom kraji dobrovoľníctvo a dobré skutky majú svoje miesto.

 

*údaj vychádza z prepočtu odpracovaných hodín a hrubej mzdy za rok 2019 v príslušnej platovej triede klasifikácie zamestnaní – Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci

 

 

späť na zoznam